BTV SPOR
Haberler / Artık hedef “OLİMPİYAT” olarak belirlendi
Artık hedef “OLİMPİYAT” olarak belirlendi
Tarih : 06.07.2018 Okunma : 1045

Artık hedef “OLİMPİYAT” olarak belirlendi 

AVRUPA’NIN ŞAMPİYONU

BARTINLI HASRET BOZKURT

Milli sporcumuz Hasret Bozkurt, hem ülkemize hemd e Bartın’ımıza uluslararası madalya kazandırmaya devam ediyor.   Bosna Hersek’de yapılan Avrupa Şampiyonası final maçında son Avrupa Şampiyonu ünvanına sahip olan ve dünya sıralamasında birinci olan Hırvat Lara Cvjetko’yu deviren Milli Sporcumuz Hasret Bozkurt, 57 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu.

29 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında Bosna Hersek’ te yapılan Ümitler Judo Avrupa Şampiyonasında İlimizi ve Ülkemizi 57 Kg. da temsil eden Milli Sporcumuz Hasret BOZKURT Avrupa Şampiyonu oldu. 57 Kg. da 20 sporcunun bulunduğu şampiyonada yaptığı 4 müsabakada da hiç puan vermeyen Hasret BOZKURT ülkemize tek altın madalya getiren sporcumuz oldu.

İlk maçında Portekizli sporcu Alice PEREIRA ile karşılaşan Hasret önce waza-ari ve ardından ipponla rakibini yenmeyi başardı. İkinci karşılaşmada Hollandalı Joanne Van Lieshout ile koshi-guruma ve arkasından uchi-mata yaparak bir kez daha ipponla maçı bitirdi.İkinci maçı için “ Biraz gergin ve rakibime çok saygı duyduğum bir maç olduğunu söyleyebilirim. Fakat doğru adımlarla savaştım. Teplice’deki mücadele aynı rakibe mağlup olmuştum. Ancak orada gerçekleşen kamp esnasında rakibimle çalışma ve onu nasıl minderde atabileceğimin yollarını öğrenme fırsatını elde ettim. Bunun sonucunda da bugün başardım. Hasret Yarı finalde, Avusturyalı Lisa Grabner’i 6 saniye gibi bir sürede ipponlayarak erken bir zafer aldı.

Günün en uzun maçını finalde son Avrupa Şampiyonu ünvanına sahip olan ve dünya sıralaması birincisi olan Hırvat Lara Cvjetko ile oynadı. Rakibine göre boy avantajı olan Hırvat sporcu kol tutuşuyla hamle gerçekleştirmiş olsa da Hasret uchi-mata ile ipponladığı rakibini yenmeyi başardı.

Judoda ülkemize altın madalya kazandıran ilk Bartınlı sporcu olan Hasret Bozkurt, “Doğru adımlarla savaştım ve bunun sonucunda da başardım” açıklamasında bulundu.

Bozkurt’u tebrik eden İl Spor Müdürü Ali Özdemir, “Artık hedefimiz Olimpiyat Şampiyonluğu bunu da başaracağına gönülden inanıyorum” mesajını verdi.

O BİR ŞAMPİYON…

Bosna Hersek’te 29-1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Ümitler Judo Avrupa Şampiyonası’nda ilimizi ve ülkemizi temsil eden Milli Sporcumuz Hasret Bozkurt, 57 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu. 20 sporcunun bulunduğu şampiyonada yaptığı 4 müsabakada, hiç puan vermeden ceza dahi almadan şampiyonluğu elde etti. Bu başarısıyla büyük ses getiren Hasret Bozkurt, Judo branşında ülkemize tek altın madalya getiren Bartınlı sporcu oldu.

İLK İKİ MAÇINI RAHAT GEÇTİ

İlk maçında Portekizli sporcu Alice Pereıra ile karşılaşan Hasret, önce waza-ari ve ardından ipponla rakibini yenmeyi başardı. İkinci karşılaşmada Hollandalı Joanne Van Lieshout ile koshi-guruma ve arkasından uchi-mata yaparak bir kez daha ipponla maçı bitirdi.

BOZKURT, “DOĞRU ADIMLARLA SAVAŞTIM ”

İkinci maçı için “ Biraz gergin ve rakibime çok saygı duyduğum bir maç olduğunu söyleyebilirim. Fakat doğru adımlarla savaştım. Teplice’deki mücadele aynı rakibe mağlup olmuştum. Ancak orada gerçekleşen kamp esnasında rakibimle çalışma ve onu nasıl minderde atabileceğimin yollarını öğrenme fırsatını elde ettim. Bunun sonucunda da başardım” açıklamasında bulunan Hasret,  yarı finalde ise Avusturyalı Lisa Grabner’i 6 saniye gibi bir sürede ipponlayarak erken bir zafer aldı.

 FİNALDE DÜNYA BİRİNCİSİ HIRVAT RAKİBİNİ DEVİRDİ

Günün en uzun maçını finalde son Avrupa Şampiyonu ünvanına sahip olan ve dünya sıralaması birincisi olan Hırvat Lara Cvjetko ile oynadı. Rakibine göre boy avantajı olan Hırvat sporcu kol tutuşuyla hamle gerçekleştirmiş olsa da Hasret uchi-mata ile ipponladığı rakibini yenmeyi başardı.

ÖZDEMİR, “ARTIK HEDEF OLİMPİYAT”

Başarılarından dolayı Avrupa Şampiyonu Hasret Bozkurt’u tebrik eden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir “ Sporcumuz bu gün başarılarının en büyüğünü yaşadı. Bizi çıktığı her müsabakada gururlandıran sporcumuz Hasret Bozkurt ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Judo Antrenörümüz Mustafa Uykan’ı tebrik ediyorum. Artık hedefimiz Olimpiyat Şampiyonluğu bunu da başaracağına gönülden inanıyorum. Başarılarının devamını diliyorum" dedi.