BTV SPOR
Haberler / ASKF Başkanı Altınçubuk Amatörlere Destek İstedi
ASKF Başkanı Altınçubuk Amatörlere Destek İstedi
Tarih : 07.08.2018 Okunma : 1029

ASKF Başkanı Altınçubuk Amatörlere Destek İstedi

Bartın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı (ASKF) Turgut Altınçubuk, ildeki amatör takımlara destek verilmesini istedi. 1.Amatör Kümeye her sezon ilgi azaldığını belirten ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk, birkaç yıl içinde 10 takım liglere katılmadığını ifade etti. Bir çok takımın  faaliyetlerini durdurarak kapandığını belirten Altınçubuk, birkaç yıl içinde ligde takım sayısının daha da azalacağını söyledi.

Bartın’da futbol kulüpleri kapanmaya ya da liglerden çekilmeye devam ediyor. Son birkaç yılda bir çok takım maddi imkansızlıklar nedeniyle amatör lige katılmıyor. Amatör Lige katılmayan kulüpler yeterli bütçe olmamalarını sebep göstermeleri gözleniyor. Son 10 yılda kapanan kulüplerin sayısı 10 olması ise Bartın’a amatör ligin heyecanını azalttı. Herhangi bir sponsordan maddi destek alamadıkları için son 10 yılda bir çok takım futbol şubelerini kapatmak zorunda kaldı. Maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanan takım sayısı nedeniyle Bartın’da futbola olan ilgi git gide azalmaya başladı.Merkez takımları 1.Amatör Lig’de arkasında parasal güç olan ilçe ve belde kulüplerle mücadele içerisinde olmaları gözleniyor.Hiçbir yerden maddi geliri olmayan merkez takımların motivasyonları ise aralarında arkadaşlık ortamı ile futbol oynama isteği ve sevgisi olması kulüp başkanları ve yöneticileri mutlu ediyor.2000  yılının başlarında kapanmaya ve ligden çekilmeye başlayan takım sayısı 18 yılda 10’a ulaştı. Bartın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı (ASKF) Turgut Altınçubul, ildeki amatör takımlara yeterli desteğin verilmediğini söyledi. Bir çok takımın faaliyetlerini durdurarak kapandığını belirten ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk; “ Birkaç yıl içinde ligde takım sayısının azalması Bartın futbolunun gelişmesi yönünde hiç de iyi olamayacak.Bartın’da futbola başta Valilik, İl Özel İdare, Belediyeler, kurum ve kuruluşlar sahip çıkması gerek. Bunlar sahip çıkmadığı taktirde futbolun Bartın’da gelişmesi zorlanır. Altyapısı olmayıp ta birkaç sene büyük paralar harcayıp kapanan kulüplerimiz oldu. Kurucaşilespor, Tekkeönüspor, Abdipaşaspor, Kızılelmakültürspor, Özel İdare Yolspor, Orduyeri Fatihspor, Karadenizspor, Polisgücüspor, Yanaz Organize Sanayispor, Halspor, Ulusçınarspor ve Bartrın Üniversitesi takımlarımızın bir çoğu kapandı, bir çoğu da faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.  Bu kulüplerimiz faal olmuş olsa Bartın’da futbolun kalitesi artar. Öncelikle her kulüp altyapısını faal duruma getirmesi gerekir. Kapanan ve ligden çekinle takımlar hiç bir zaman altyapıya önem vermedi,altyapıda oyuncu yetiştirme modelini benimsemedi. Bu kulüpler faaliyete geçse Bartın’da liglerde takım sayısı çoğalır, hem de futbol kalitesi üst seviyelere ulaşır.

10 KULÜBÜN KAPANMASI BİZİ ÜZDÜ

Maddi imkansızlıklar nedeniyle 10 kulübün şu ana liglere katılmadığını belirten Altınçubuk,” 10 kulübün kısa sürede faaliyetlerine son vererek kapanması bizi derinden üzdü.Bu kulüpleri en kısa zamanda faaliyete geçirmemiz lazım.Sanka, Mescier, Hattat Holding ve işadamları,sanayiciler ve fabrikatörler amatör futbola maddi destek vermeli. Maddi destek sağlayarak bu kulüplerimizi hayata geçirsinler.Bu kulüplerimiz yeniden liglere katılarak Bartın Futbolunun kalitesini artırsın.Bartın’da çok büyük sanayici ve işadamı var” dedi.

SAMSUNSPOR SAMSUN’DA AMATÖR KULÜPLERE DESTEK VERİYOR

Amatör takımların sahipsiz bırakıldığını belirten ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk, Samsunspor Kulüp Başkanı İsmail Uyanık’ın Samsun’da amatör kulüplere sahip çıktığını ifade etti.Altınçubuk; “Samsunspor Kulüp Başkanı Sayın İsmail Uyanık, Samsun’daki bütün amatör kulüplerin başkanları ile bir araya gelerek onlarla beraber oldu. 2018-2019 sezonunda amatör Samsun amatör kulüplerimizi bu sene vize ücretlerini kendisinin  karşılayacak olması Samsun Amatör ailesi tarafından sevinçle karşılandı.İşadamı olan Samsunspor Kulüp Başkanı Sayın İsmail Uyanık’ın Samsun’daki amatör takımlara sahip çıkmasına teşekkür ediyorum” dedi.

SAMSUNSPOR’DAN AMATÖRE DESTEK

Samsunspor Başkanı  İsmail Uyanık'ın Samsun amatör spor kulüpleri başkanı ve yöneticileriyle yemekte biraraya gelerek kendilerine destek olacakları sözünü vermişti. Bunun üzerine Samsunspor Kulübü, amatör liglerde mücadele eden 65'i amatör kulüp ve 3'ü BAL ekibi olmak üzere toplam 68 kulübün lige katılım ücretlerini TFF'nin hesabına yatırdı

İsmail Uyanık’ın başkan seçilmesinin ardından her alanda değişim içinde olan Samsunspor’dan Samsun Amatör Futbol Kulüplerine ilk destek geldi.Samsun Amatör Kulüp temsilcilerini ile Nuri Asan Tesislerinde misafir eden Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık karşılıklı fikir alışverişinde bulunmuş ve sorunları dinlemişti. 2018-2019 Futbol Sezonu Lisans İşlemleri ve U-17 , U-15 Lig Fikstürlerinin Dağıtımının başlayacağı 6 Ağustos (Pazartesi) günü öncesi başkan İsmail Uyanık’tan Amatör Futbol Kulüplerine ilk destek geldi.Samsunspor Kulübü 2018 – 2019 sezonunda Amatör Liglerde mücadele edece olan 68 ve Bölgesel Amatör Lig’de mücadele edecek olan 3 takımın kulüp vize işlem ücreti olan toplam 29 bin 600 lira ücreti ödedi.