BTV SPOR
Haberler / ASKF Başkanı Kulüpleri Uyardı
ASKF Başkanı Kulüpleri Uyardı
Tarih : 09.10.2018 Okunma : 1570

ASKF Başkanı Kulüpleri Uyardı

Bartın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Turgut Altınçubuk futbolda amatörlerin transfer sürecinin 12 Ekim tarihinde bitecek olmasından dolayı kulüpleri uyardı.Altınçubuk, “2018-2019 sezonu birinci transfer dönemi 12 Ekim Cuma günü mesai bitiminde sona erecek. Kulüplerin mağdur olmaması için en geç 11 Ekim Perşembe günü mesai bitimine kadar lisanslarını bir an öne ASKF’ya yaptırmaları gerekiyor” dedi.

 Amatör Liglerde 1.Transfer dönemi işlemleri 12 Ekim 2018 Cuma günü mesai bitiminde sona erecek. Amatör Liglerde 2.Transfer dönemi işlemleri 3  Ocak- 15 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  BAL Liginde ve amatör Liglerde mücadele eden  takımlar transferin son gününe kadar kadrolarına oyuncu katmak için çaba harcayacaklar. Amatör takımlar 12 Cuma günü mesai bitimine  kadar transfer yapmak için çalışmalarına devam edecek.

Bartın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı (ASKF) Turgut Altınçubuk, futbolcda amatörlerin transfer sürecinin 12 Ekim Cuma günü bitecek olmasından dolayı kulüpleri uyardı. ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk, 1.transfer döneminin 12 Ekim Cuma günü biteceğini söyledi.  ASKF Başkanı Altınçubuk,Birinci transfer döneminin 12 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olmasından dolayı  kulüpleri uyardı. ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk, Transfer yapacak, aktarma yapacak kulüplere uyarılarda şu ifadeleri kullandı: “ Transferde 1.transfer dönemi 12 Ekim Cuma günü sona eriyor. Takımlarımızın bir an önce amatör kümede 2.döneme kadar aktarma olmadığından lisanslarını bir an önce yaptırmaları gerekiyor. Kulüplerin mağdur olmaması için en geç 11 Ekim Perşembe günü mesai bitimine kadar lisanslarını bir an öne ASKF’ya yaptırmaları gerekiyor” dedi.

ASKF BAŞKANI ALTINÇUBUK KULÜPLERE DESTEK İSTEDİ

Bartın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı (ASKF) Turgut Altınçubuk, ildeki amatör takımlara destek verilmesini istedi. 1.Amatör Kümeye her sezon ilgi azaldığını belirten ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk, birkaç yıl içinde 10 takım liglere katılmadığını ifade etti. Bir çok takımın  faaliyetlerini durdurarak kapandığını belirten Altınçubuk, birkaç yıl içinde ligde takım sayısının daha da azalacağını söyledi.Bartın’da futbolun git gide kan kaybettiğini belirten ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk, her yıl liglere katılım sayısının azaldığını söyledi.Altınçubuk; “ Bazı senelerde lige katılan takımlarımız bir daha ki sezonda liglere katılmama gibi bir durum söz konusu oldu. Bu tamamen maddi imkansızlıklar içerisinde olan kulüplerimizin gelir kaynaklarının yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Bu da bizleri çok üzüyor. Biz Federasyon olarak amatör takımlarımızın maddi yönden desteklenmesini istiyoruz. Her sene takım sayısı azalıyor.İnşallah yetkililer sesimize kulak verir ve amatör takımlarımıza destek sağlarlar. Önceki sezonlarda  1.Amatör Kümeye katılan Kurucaşilespor, Bartın Üniversitesi ,Ulusçınarspor,Polisgücüspor  bu sezon da liglere katılmama kararı aldılar. 1.Amatör kümede git gide takım sayısı azalıyor. Bu takımlarımızdan Ulusçınarspor hariç gençler liginden de aynı şekilde lige katılmadılar.Temaslarımızda biz onlara özellikle gençler ile bir katılım gösterin dedik ama maalesef ikna edemedik. Elimizden gelen tüm çabayı sarf ettik fakat kabul etmediler” dedi.

8 TAKIM AMATÖR LİGE KATILACAK

Her yıl amatör lige katılım sayısının azaldığını belirten ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk; “ 2018-2019 sezonunda 1.Amatör Lige 8 takım katılacak. Bizim amacımız ilde kulüp sayısını artırmak. Hedefimiz  amatör ligimizi Karabük, Kastamonu, Zonguldak gibi komşu illerin seviyesine getirmek. Bartın’da amatör futbolu daha üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Amatör takımlarımıza işadamlarımız sahip çıksın. Amatör takımlarımızın çoğu maddi imkansızlıktan dolayı liglere zor katılıyor. Takımlarımıza sahip çıkılmadığı taktirde gelecek yıllarda maalesef amatör ligi oluşturmayacağız.Son yıllarda bir çok takımımız ligden çekildi.Bu sene amatör lig 8 takımdan oluşuyor. Belki gelecek sene  amatör lig  8 takımdan oluşmayacak.İlimiz temel taşları bu ligi oluşturmazsa bu bina çökecektir. Biz  eski si gibi ya Zonguldak , ya Karabük liglerine katılmak zorunda kalacağız” dedi.

2018-2019 Sezonunda 1.Amatör Ligde Amasraspor, Kumlucaesnafspor, Bartıngençlerbirliği,Kemerspor, Bartıngençlikspor, Kozcağızbelediyespor, Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor ve Kemergençlikspor mücadele edecek.

TAKIMLARIMIZA MADDİ DESTEK SAĞLANMIYOR

Bartın’da futbol kulüpleri kapanmaya ya da liglerden çekilmeye devam ediyor. Son birkaç yılda bir çok takım maddi imkansızlıklar nedeniyle amatör lige katılmıyor. Amatör Lige katılmayan kulüpler yeterli bütçe olmamalarını sebep göstermeleri gözleniyor. Son 10 yılda kapanan kulüplerin sayısı 10 olması ise Bartın’a amatör ligin heyecanını azalttı. Herhangi bir sponsordan maddi destek alamadıkları için son 10 yılda bir çok takım futbol şubelerini kapatmak zorunda kaldı. Maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanan takım sayısı nedeniyle Bartın’da futbola olan ilgi git gide azalmaya başladı.Merkez takımları 1.Amatör Lig’de arkasında parasal güç olan ilçe ve belde kulüplerle mücadele içerisinde olmaları gözleniyor.Hiçbir yerden maddi geliri olmayan merkez takımların motivasyonları ise aralarında arkadaşlık ortamı ile futbol oynama isteği ve sevgisi olması kulüp başkanları ve yöneticileri mutlu ediyor.2000  yılının başlarında kapanmaya ve ligden çekilmeye başlayan takım sayısı 18 yılda 10’a ulaştı. Bartın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı (ASKF) Turgut Altınçubul, ildeki amatör takımlara yeterli desteğin verilmediğini söyledi. Bir çok takımın faaliyetlerini durdurarak kapandığını belirten ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk; “ Birkaç yıl içinde ligde takım sayısının azalması Bartın futbolunun gelişmesi yönünde hiç de iyi olamayacak.Bartın’da futbola başta Valilik, İl Özel İdare, Belediyeler, kurum ve kuruluşlar sahip çıkması gerek. Bunlar sahip çıkmadığı taktirde futbolun Bartın’da gelişmesi zorlanır. Altyapısı olmayıp ta birkaç sene büyük paralar harcayıp kapanan kulüplerimiz oldu. Kurucaşilespor, Tekkeönüspor, Abdipaşaspor, Kızılelmakültürspor, Özel İdare Yolspor, Orduyeri Fatihspor, Karadenizspor, Polisgücüspor, Yanaz Organize Sanayispor, Halspor, Ulusçınarspor ve Bartrın Üniversitesi takımlarımızın bir çoğu kapandı, bir çoğu da faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.  Bu kulüplerimiz faal olmuş olsa Bartın’da futbolun kalitesi artar. Öncelikle her kulüp altyapısını faal duruma getirmesi gerekir. Kapanan ve ligden çekinle takımlar hiç bir zaman altyapıya önem vermedi,altyapıda oyuncu yetiştirme modelini benimsemedi. Bu kulüpler faaliyete geçse Bartın’da liglerde takım sayısı çoğalır, hem de futbol kalitesi üst seviyelere ulaşır.

10 KULÜBÜN KAPANMASI BİZİ ÜZDÜ

Maddi imkansızlıklar nedeniyle 10 kulübün şu ana liglere katılmadığını belirten Altınçubuk,” 10 kulübün kısa sürede faaliyetlerine son vererek kapanması bizi derinden üzdü.Bu kulüpleri en kısa zamanda faaliyete geçirmemiz lazım.Sanka, Mescier, Hattat Holding ve işadamları,sanayiciler ve fabrikatörler amatör futbola maddi destek vermeli. Maddi destek sağlayarak bu kulüplerimizi hayata geçirsinler.Bu kulüplerimiz yeniden liglere katılarak Bartın Futbolunun kalitesini artırsın.Bartın’da çok büyük sanayici ve işadamı var” dedi.

BARTIN’DA 18 FUTBOL KULÜBÜ FAAL

2018-2019 futbol sezonu 22 Eylül 2018 U15 Ligi  ve 23 Eylül 2018 tarihinde  U19 Liginde oynanan ilk hafta  maçlarıyla start aldı.Son yıllarda bir çok takımın lige katılmadığı gözlenirken, her yıl liglere katılan takım sayısı azalıyor. Bartın’da toplam 17 futbol kulübü bulunuyor. 17 kulübün çoğu liglerden çekildi.

 Bartında faal olan liglere katılan kulüpler şöyle:

 

1-Amasraspor Kulübü

 

2-Bartınspor Kulübü

 

3-Bartıngençlikspor Kulübü

 

4-Bartıngençlerbirliğispor Kulübü

 

5-Bartıngücüspor Kulübü

 

6-Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi spor Kulübü

 

7-Bartın Üniversitesi Spor Kulübü

 

8- Kemerspor Kulübü

 

9-Kemergençlik Spor Kulübü

 

10- Kemergücü spor Kulübü

 

11-Kızılelma Kültür Spor Kulübü

 

12- Kumluca Esnaf Spor Kulübü

 

13-Kurucaşile Spor Kulübü

 

14- Kozcağız Belediye Spor Kulübü

 

15-Polisgücü Spor Kulübü

 

16-Ulus Çınar Spor Kulübü

 

17- Yeni Bartın Spor Kulübü