BTV SPOR
Haberler / Hakeme Verilen Cezayı AFDK Kaldırdı
Hakeme Verilen Cezayı AFDK Kaldırdı
Tarih : 10.03.2019 Okunma : 1099

Hakeme Verilen Ceza AFDK Kaldırdı

Bartın’da 3 Şubat tarihinde 1.Amatör kümede Bartıngençlikspor- Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor maçı sonrası yaşanan olayların ardından maçın hakemi Volkan Ardıç İl Disiplin Kuruluna sevk edildi. İl Disiplin Kurulu maçın hakemine 2 1gün müsabakalardan hak mahrumiyeti verdi.Verilen cezaya itiraz eden maçın hakemi Volkan Ardıç AFDK’ya baş vurarak cezaya itiraz etti.AFKD 23 Şubat 2019 tarihinde kararı açıkladı ve Volkan Ardıç’ın cezasını kaldırdı.

Amatör Futbol Disiplin Kurulu maçın hakemi Volkan Ardıç’ın Bartın İl Disiplin Kurulu tarafından verilen cezayı kaldırmasının ardından Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (T.F.F.H.G.D) Bartın Şubesi tarafından kamuoyuna duyuruda bulunuldu. T.F.F.H.G.D Bartın şubesi yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verildi:

TÜRKİYE FAAL FUTBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ DERNEĞİ BARTIN ŞUBESİNDEN

SPOR KAMUOYUNA DUYURU

Değerli Spor Severler:

03.02.2019 tarihinde saat 14.00’da Bartın Ömertepesi stadyumunda oynanan Bartın Gençlikspor – Bartın Anadolu İhlspor müsabakası içerisinde oyundan ihraç edilen Bartın Gençlikspor futbolcusu E.K. ilimiz hakemlerinden Volkan ARDIÇ’a müsabaka sonrasında araçla hareket halindeyken küfür etmiş ve hakaretlerde bulunmuştur. Müsabaka hakemimiz oyuncu hakkında şikayette bulunmuştur.

Ardından Bartın ASKF İl Disiplin Kurulu tarafından dernek üyemiz ve il hakemimiz Volkan ARDIÇ’ a ‘’19.02.2019’’ tarihli kararla 21 gün Hak Mahrumiyeti cezası verilmiştir. Hukuksuzca ve  bu trajı komik karar sonrasında yapılmış olan itiraz neticesinde cezanın iptaline karar verilmiştir.

Son zamanlarda sahalarımızda görülen şiddet olayları hepimizi derinden üzmektedir. Bilhassa toplumuzun ilgi duyduğu Futbol müsabakalarında Hakemlerimize ve rakip sporculara karşı onur kırıcı, taciz edici ve fiili harekette bulunarak darp etmek girişimleri kabul edilemeyeceği gibi ülkemizde gelişmesini arzu ettiğimiz spora büyük darbe vurmaktadır.

Her sporseverin zevkle izlemek istediği ve neticesi ne olursa olsun futbol müsabakalarında hakemlerimize  veya rakip takım oyuncularına yapılan spor dışı girişimleri şiddetle kınıyoruz. Fair Play ruhundan uzak bu gibi olayları yaratan Yönetici, Antrenör, Sporcu taraftarlar hakkında Disiplin talimatları sonuna kadar işleteceği gibi hukuki yollar kullanılarak ve ilgili mahkemelere sevki için girişimlerde bulunulacaktır.

TFFHGD BARTIN ŞUBESİ

3 ŞUBAT TARİHİNDE YAŞANAN OLAYLARDA VOLKAN ARDIÇ 21 GÜN CEZA ALMIŞTI

1.Amatör Kümde 3 Şubat 2019 tarihinde Ömertepesi sentetik Sahada Bartıngençlikspor ile Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor takımları karşı karşıya geldiği maçı ilimiz hakemlerinden Volkan Ardıç yönetti. Bu karşılaşmada maçın hakemi ile Bartıngençlikspor’un bir futbolcusu arasında istenmeyen diyaloglar yaşandı. Maçtan sonra kırmızı kart gören Baretıngençliksporlu futbolcu müsabakayı yöneten hakeme küfür ettiği iddiası spor kamuoyunda günden oluşturdu. Müsabakayı yöneten hakemlerin araç içerisinde Bartıngençliksporlu oyuncu tarafından  küfüre maruz kalması neticesinde olay karakolda bitti.

3 Şubat tarihinde saat 14.00’de Bartrıngençlikspor ile Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor arasında oynanan karşılaşmanın bitiminde kırmızı kart gören Bartıngençliksporlu futbolcu müsabakayı yöneten hakeme küfür ettiği iddia edildi. Maçın hakemi Volkan Ardıç Bartıngençliksporlu futbolcunun küfür ettiğini karakola giderek suç duyurusunda bulundu.Bu olayların ardından 2 gün sonra İl Tertip Komitesi yaşanan olayı  İl Disiplin Kuruluna  sevk etti.

VOLKAN ARDINÇ AFDK’YA BAŞVURARAK CEZAYA İTİRAZ ETTİ

04.02.2019 tarihinde maçın hakemi İl tertip Komitesine verilen dilekçe ile maçın hakemi Volkan Ardıç’ı İl Disiplin Kuruluna sevk edildi. Volkan Ardıç 19 Şubat tarihinde İl Disiplin Kurulu tarafından 21 gün müsabakalardan men cezası verildi. Bartın İl Disiplin Kurulu tarafından 21 gün ceza alan maçın hakemi Volkan Ardıç olayı Türkiye Futbol federasyonuna taşıdı. Volkan Ardıç verilen cezanın haksız olduğunu belirterek  AFDK’ya başvurarak itiraz etti.

 26 Şubat 2019 tarihinde AFDK Kararı açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Disiplin Kurulu 26 Şubat 2019 tarihinde  maçın hakemi Volkan Ardıç’ın itirazını kabul etti ve resmi internet sitesinden de açıklama yaptı.

56-Volkan ARDIÇ (İl Hakemi) İl Dis. Kur. İTİRAZI hakkında; Eksik bilgi ve belgelerin istenerek dosyanın incelemeye alınmasına karar verilmiştir denildi.

VOLKAN ARDIÇ’A VERİLEN CEZA UYGUN BULUNMADI

Amatör Futbol Disiplin Kurulu itiraz dilekçesinin kararını açıklamasının ardından2 gün sonra maçın hakemi Volkan Ardıç hakkında verilen kararı 28 Şubat 2019 tarihinde TFF resmi internet sitesinden açıkladı.

TFF İNTERNET SİTESİNDEN KARARI AÇIKLADI

Amatör Futbol Disiplin Kurulu'nun 04.03.2019 Tarih ve 77 Sayılı Toplantısında almış olduğu kararlar aşağıda belirtilmiştir.

28 Şubat 2019 tarihinde AFDK Volkan Ardıç ile ilgili kararı açıkladı.

20-Volkan ARDIÇ (Bartın İl Hakemi) itirazı hakkında; 03.02.2019 tarihinde oynanan Bartın Gnç. Spor- Bartın Anadolu Ihl (Bartın)1. Amatör Lig müsabakasında İl Disiplin Kurulunca savunma istenmediği, ve ayrıca MHK 38 C maddesi hükmünce görevsiz olması nedeniyle itirazın kabulüne, verilen cezanın kaldırılmasına karar verilmiştir denildi.