BTV SPOR
Haberler / MAÇ FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ
MAÇ FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ
Tarih : 02.06.2019 Okunma : 1107

MAÇ FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ

U13  Liginde 5.hafta  Kızılelmakültürspor ile Bartın Gençlertbirliği arasında oynanması gereken karşılaşma iki takımın aynı renkte forma ile çıkması sonucu iptal edildi. Karşılaşma sonrası Kızıleelmakültürspor Başkanının eleştirileri TFF talimatına takıldı.

U13 Ligi’nin 5.haftasında Bartın Gençlerbirliği ile Kızılelmakültürspor arasında ki karşılaşma iki takımın aynı renkte forma ile sahaya çıkması nedeniyle müsabaka hakemleri tarafından maç iptal edildi. Maçın iptal olması her iki kulübün tepkisine neden oldu. Kızılelmekültürspor Kulüp Başkanı celal Erbil’in TFF’nin  sezon başında  yayınladığı 2018-2019 sezonu Amatör Futbol Ligleri Uygulama Esasları kitapçığını okumadığı anlaşıldı.TFF her sezon öncesi  Amatör Futbol Ligleri Uygulama Esasları yayınlıyor. Yayınlanan futbol talimatları her sezon ASKF aracılığı ile kulüplere dağıtımı yapılıyor.

CELAL ERBİL ATEŞ PÜSKÜRMÜŞTÜ

 İki takımın da aynı renkte forma giymesinden dolayı müsabaka hakemleri maçı oynatmayarak iptaline karar verdi. Kızılelmakültürspor Kulüp Başkanı iptal edilen maçın ardından maçın hakemlerine ve büyük tepki vermişti. Erbil, “ Ligin 5.haftasında Bartın Gençlerbirliği ile oynayacağımız maç iptal edildi. Forma renkleri aynı olduğu için maçın hakemleri karşılaşmayı oynatmamasına anlam veremiyorum Kaldı ki bu ligde şampiyon olacak takım Türkiye şampiyonası maçlarına gitmeyecek. Neden oynatılmadı, bunun sorumluları çıksın açıklama yapsınlar. Geçtiğimiz  sezonlarda TFF aldığı kararla U13 Liginde Türkiye Şampiyonası müsabakalarını kaldırdı. Türkiye Futbol Federasyonu 81 ilde  futbolun gelişmesini istiyor” demişti.

AMATÖR FUTBOL LİGİ TALİMATINDA “AYNI RENKTE İKİ TAKIM MAÇ YAPAMAZ ”

Kızılelmakültürspor Başkanı Celal Erbil’in eleştirileri TFF tarafından yayınlanan 2018-2019 sezonu Futbol Müsabaka talimatına takıldı.

 Türkiye Futbol federasyonu sezon öncesi Ağustos ayında 2018-2019 Sezonu Amatör Futbol Ligleri Uygulama Esasları kitapçığı yayınlandı. 2018-2019  sezonunda amatör futbol müsabaka ve disiplin uygulamaları, amatör lisans işlemi bedelleri, amatör liglerde yaş, statü, liglerin başlangıcı ve bitiş tarihlerinin yer aldığı uygulama esasları, 4 Ağustos 2018 tarihli TFF Yönetim Kurulu toplantısında kabul edilerek 7 Ağustos 2018  tarihinde TFF internet sitesinde yayınlandı.

"2018-2019  Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar"  adı altında basılan uygulama esaslarının, tüm amatör kulüplere dağıtımı yapılmıştı. TFF’nin aynı renkte iki takımın maç yapamayacağı talimatında belirtildi:

4-EV SAHİBİ TAKIMIN FORMA DEĞİŞTİRME ZORUNLULUĞU

Amatör takımlar müsabakalara biri açık renk, diğeri koyu renk olmak üzere iki (2) takım forma seti ile gelmek durumundadırlar. İki takımın forma rengi aynı olduğunda ev sahibi takım forma değiştirir. Aynı merkezin takımları arasındaki maçlarda, fikstürde ismi önce yazılı olan takım ev sahibi durumunda olup formayı o takım değiştirir. Yedek forması olmayan takımlar yüzünden müsabaka oynanamadığında bu müsabakanın hakem, gözlemci ve personel ücretleri bu kulüplerden tahsil edilir ve ilgililer Disiplin Kuruluna sevk edilir.