BTV SPOR
Haberler / yazı-yorum
yazı-yorum
Tarih : 30.04.2018 Okunma : 1970

e-söylüyorum

Amatör

Artık her yaştaki futbolcuların bile maddi beklentisinin olduğu, yalnızca ismi “ amatör ” kalan bir ligin bu ismini hak eden bir tarafı  var mı diye düşünürken… Amatörümüzde yapılanları ve yapılmayanları bir yazalım dedik..Bulunsun.

Anayasanın 127. Maddesi gereği mahalli idareler; il, belediye veya köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak  üzere kurulmuşlardır. Yerel yönetimlerin sporda ne yapmaları gerektiği konusunda çeşitli yasalarda hükümler bulunmaktadır. Yani…belediyelerin görevlerinden biri de halkın spor yapmasını sağlamaktır. Nasıl yapar bunu? Spor tesisleri, spor alanları açar, Amatör Kulüp kurar  veya kurulan kulüplere yardımcı olur, okullar kurar, finansal destek sağlar kısacası ilin belediyesi ve özel idaresi, gençliğe ve halkına spor yapma alışkanlığını kazandırmak için çaba sarf eder. İl Özel İdaresi, ASKF,TÜFAD, AFD bazı kamu kuruluşları. Gençlik Spor il Müdürlüğü. Bu çabayı sarf ederken, maalesef amatör takımlarımız yetkililer tarafından hep üvey evlat muamelesi yapıldı. Takımlarımıza maddi destek verilmedi. Maddi destek sağlanmayan takımlarımız 3-4 yıldır lige katılamıyor. Yetkililerin bazı sorunları çözmemesi, amatör kulüplerimizi ve amatör futbol sevdalılarını derinden üzmektedir.

 Gençlik ve Spor Bakanı ve Gençlik ve Spor Genel Müdürünün katkılarıyla getirilen  600- 700 Bin  TL civarında doğru ellerde, İl Özel İdare bünyesinde değerlendirilerek   Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un da büyük destekleriyle Ömertepesinde yapılan çim saha  8 yıl önce amatör futbolumuzun hizmetine sunulmuştur.

ASKF Genel Başkanı Turgut Altınçubuk’un çabasıyla Ömertepesi’nde  yapımı devam eden Kapalı yüzme Havuzu arkasında yer alan boş olan sahası yazışmalar yapılarak ikinci sentetik çim saha yapılması için çaba harcaması taktirle karşılanmalı. Aslında bu alan daha önce futbol arenası projesi üzerinde çalışmalar yapılmıştı. Ne yazık ki bu alan salon sporları için  Gençlik Merkezi, Kapalı yüzme Havuzu ve Çok amaçlı Spor salonu için projelendirilerek gelecek için futbol sahaları yatırımı rafa kaldırıldı. Halbuki Bartın’da çok büyük boş arazilerin olduğu gerçeğini de maalesef yetkililer görmedi veya görmek istemedi.    Kısacası İktidar Bartın’da biraz da milletvekili Yılmaz Tunç’un çabasıyla gerekli proje ve atılımı yaptı. 

 Milletvekili Yılmaz Tunç’un Abdipaşa,Kumluca,Ulus  ve Kozcağız toprak sahalarının sentetik çim sahaya çevrilmesinde   katkıları bulundu.  İlimizde sonbahar ve kış günlerinde  günlerin kısa olmasından dolayı  alt kategorilerde ve amatör kümede lige katılan takımlar akşam karanlıkta antrenman yapmaktaydı. Sentetik çim sahalar projektörlerle sahalar aydınlatıldı ve takımlar artık aydınlatılmış sahalarda antrenmanları yapıyorlar.Amasra ve Kurucaşile ilçe sahalarımızın sentetik çim saha yapılarak  takımların yapılan çim sahalarda maçlarını oynamaya başlaması , ilçe insanlarının ve futbol severlerinin de övgüsüne neden oluyor.

Belediye de spora yatırım yapmayı sürdürüyor. Bartın Belediyesi yalı mevkiine basketbol, voleybol ve tenis sahası yaparak spor yapmak isteyen gençlerin hizmetine sundu. Belediye ayrıca Belediye bünyesinde başta basketbol olmak üzere, güreş, tenis ve boks branşlarında kulüp kurarak ilin sporuna katkı sağlıyor.Belediye salon sporlarında kulüp kurarak bir çok sporcuya da spor yapma imkanı tanıdı. Belediyespor Kulübünün başkanlığını ise Belediye Başkan yardımcısı Hüseyin Taner Çetin yapıyor. Belediye Başkanı Akın, son 3 senedir alt kategorilerde mücadele eden kulüplerimize maddi destek sağlayarak lige katılmasına katkı sağlıyor. Başkan Akın, bu sene amatör lige katılan merkez takımlarımıza maddi yardım yaparak övgü aldı.Belediye Başkanı Cemal Akın, ilinin amatör ve genç takımlarına maddi destek sağlayarak spor yapmalarına olanak sağlıyor.

ASKF genel Başkanı son yıllarda yeni bir hizmet anlayışıyla görevine devam ederken belde ve ilçelerden gelen takımlara kolilerle su vermesi ve bazı maddi zorluk taşıyan takımlara malzeme yardımı yapması taktire şayan bir hizmet diye düşünüyorum. İlimizde 2017-2108 sezonu U13  kategorilerinde  düzenlenen liglerle de  müsabakalar devam ediyor. 1.Amatör Kümede müsabakalar 7 Nisan 2018 tarihinde  tamamlandı.U14, U15,U16,U17 ve U19  liginde düzenlenen müsabakalarda olumsuz bir olay yaşanmadı. Bu sezon biten müsabakalarda hiçbir olumsuzluğun yaşanmaması  sevindirici. Yazılarımda hiçbir şahıs ve kurumu eleştirmek niyetinde olmadığım gibi yapılan eserleri ve işleri de onura etmeyi görev saymışımdır.

Bartın da Sporun Geleceği

Bir zamanlar bu ilin profesyonel ligde bir takımı vardı. Önce Bartınspor amatör lige düştü. Daha sonra ise 2009 yılında kurulan bAL Liginde oynamaya başladı.Bartınspor 8 yıldır Bölgesel Amatör Lig’de mücadele ediyor.

Gençlerin ve spor sevdalıların ilgi duyduğu takip ettiği bu  takım şu anda zorluklar içerisinde amatör ligde mücadele veriyor.Bartınspor 8 yıldır BAL’dan profesyonel lige çıkma mücadelesi veriyor. Bartınspor Bartın Belediyesinin verdiği maddi katkılarda ligde mücadelesini sürdürüyor.

Bilindiği üzere Bartın Ömertepesine spor tesisleri yapıldı. Önce 2010 yılında futbol sahası sentetik çim saha haline geirildi.Ardından Ömertepesi mevkiine Gençlik Merkezi ardından da Çok Amaçlı Spor Salonu ile Yarı Olimpik Yüzme Havuzu yapılarak gençlerin hizmetine sunuldu. Ömertepesine yapılan spor tesisleri ilgi çekici ve güzel.Tek eksik merkez ikinci ve üçüncü futbol sahaların yapılmayışı..

Burda bir nokta koyup şurdan devam edelim.

PEKİ :

Geçmişte birçok futbolcu yetiştirmiş milli takıma kazandırmış zamanında ilçenin markası konumunda olan futbolcu fabrikası , 3. Ligde 2. Ligde 1.lig ‘de bu sahada çok önemli il takımlarını ağırlamış onlarla başa baş mücadele vermiş olan Bartınspor

7 takım antrenmanlarını  nerede yapacak ??

Projede Ömertepesi mevkiine ikinci bir futbol sahasını  yapılacağını  bununla birlikte yeni bir stat yapılacağını ve ilin 7 takımının ortak kullanacağı UEFA standartlarında bir futbol stadyumu yapılacağından bahsedilmişti. Bu proje rafa mı kalktı? 

Yapılacak mı  

Yapılmayacak mı? 

Şu an bu belirsiz .

Yeni Stadyum projesi demişken burda bi parantez açmakta fayda var. Türkiye’nin bir çok ilinde  örnekleri incelediğimizde Bazı ilçeler ilçe stadyumlarını ya restore etmiş yada yıkıp yeniden yapmış. Ve ilçeye prestij sağlayan değerler ortaya çıkarmış Örnek verecek olursak.Türkiye’de Eskişehir, Gaziantep, Sakarya, Kocaeli, Malatya,Adana, Antalya, Sivas, Afyon,Konya, Trabzon,Çorum, Akhisar ve birçok il ve ilçelere futbol sahaları yapılıyor.

 Türkiye'de 1.5 milyar TL'lik yatırım tutarı bulunan statların 11'ini TOKİ yapıyor. İzmir, Diyarbakır, Batman, Edirne, Hatay ve Elazığ statlarının ise projelendirme çalışmaları devam ediyor.

Türkiye'de son 10 yıldır hızlanan stadyum yatırımları birçok ilde sona yaklaştı. 1.5 milyar TL'lik yatırım tutarı bulunan statların 11'ini  TOKİ  yapıyor. İzmir, Diyarbakır, Batman, Edirne, Hatay ve Elazığ statlarının ise projelendirme çalışmaları devam ediyor. Son dönemlerde tamamlanan statlar ise İstanbul, Mersin, Şanlıurfa, Rize ve Kayseri'de bulunuyor. Yeni yapılan stadyumların seyirci kapasiteleri ise 15 bin ile 45 bin arasında değişiyor. Bu statların ortalama yatırım tutarı ise 100 milyon lirayı buluyor.  

Bu yeni yapılan statlarının diğer özellikleri dış görünümlerindeki estetiğin yanında sadece futbol branşında değil salon sporları dahil birçok spor branşında hizmet vermeleri,lafın kısası ölü yatırım olmamakla beraber  aktif olarak hizmet verecek bir spor cazibe merkezleri olmaları en önemli artılarıdır.

Bu il bu projelerden daha iyilerine layıktır.

Bir diğer husus ise Ömertepesi mevkiine ikinci bir futbol sahası yapılacağı gündemdedir. Bu gerçekleşir mi gerçekleşmez mi bilinmez.Fakat bu ilin spor anlamında profesyonel ligde yarışmacı olan bir değer ortaya çıkarması gerekmektedir 

GÖRÜ“YORUM”

Türk Futbolu çöküşte

Milli takımımızın hızlı düşüşü,  Türk futbolunun gelişimi için en önemli unsur Türkiye Futbol Federasyonunun yapacağı köklü değişiklikler ile olacaktır. Federasyonumuz çok acil  olarak bir takım kararlar alıp, değişikliler yapması gerekmektedir, Nedenlerini şöyle açıklamaya çalışalım: Profesyonel Takımlarımızın Alt Liglerde kesinlikle bir pilot takımları olması lazım. Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda takımlara yaptırım uygulaması gerekiyor.

 Neden Pilot Takım Olmalı?

 Ülkemizde yapılan araştırmalar neticesinde, süper lig, 1.Lig ve hatta 2. Lig takımlarının alt yapılarından yetişen çok sayıda yetenekli oyuncularımızın A takım seviyesine geldiğinde kaybolup gittiğini görmekteyiz. Ülkemiz genelinde yetenekli genç oyuncu çıkarmamamızın sebebi ise tam bu noktada başlamakta, Üst düzey takımların alt yapılarda yetiştirdiğimiz oyuncularımızın çoğu alt yapısında oynadığı takımın A takımına çıkamadığından dolayı kaybolup gitmektedir. Avrupa ve gelişmiş ülkelerin sistemine baktığımızda bizde olmayan bir sistem görmekteyiz, üst düzey tüm profesyonel takımların alt liglerde pilot takımları var, ya da 2. Takımlarının olduğunu görmekteyiz. Bu takımlarda alt yapısında yetiştirdikleri oyuncularını oynatarak hem yetiştirdikleri oyuncusuna sahip çıkmış oluyorlar, hem de oynatarak gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı oluyorlar. Alt liglerde bulunan bu takımlarda maddi anlamda bonservis ve pahalı transfer ücretlerinden de kurtulmuş oluyorlar. Araştırmalar neticesinde pilot takımı uygulayan takımların ciddi bir geri kazanım elde etmekte olduğunu ve bu işten maddi kazançta elde ettiklerini de görmekteyiz.Federasyonumuzun bu konuda çok hızlı bir karar vermesi ve yaptırımlar uygulamamız lazım. Ülkemizde çok yetenekli oyuncularımız var ama kulüplerimiz bu oyunculara bazen güvenmediklerinden dolayı, bazen de oyuncunun şartlara hazır olmaması nedeniyle kendi başına bırakıldığını görmekteyiz, kulüpler senelerce oynattıkları oyuncularına ‘’git kendine kulüp bul’’ denmekte, o yaştaki kaç oyuncunun menajeri var ki kendilerine uygun takım bulabilsinler , maalesef takım bulamadıkları için kaybolup gidiyor bu genç oyuncularımız , az da olsa yetiştirdiğimiz bu yetenekli gençlerimize sahip çıkmamız lazım , bunların oynayacağı alt liglerde pilot takımlarımızın olması lazım , şayet pilot takım uygulaması ülkemizde zorunlu hale gelirse bu yetenekli oyuncularımızı tekrar Türk futboluna kazandırabiliriz. Bu işler yasalar ile oluyor. Bu yasalar çıktığında hep birlikte göreceğiz ki, alt liglerde çok sayıda yetenekli genç oyuncumuz olacak, Bu genç oyuncular Türk futbolunun gelişimine yardımcı olacaktır.

Bunları Bilmesiniz de olur

Polisgücü Bayan Voleybol Takımı

 Bayanlar Voleybol 3.Lig’i C grubunu lider bitirerek 2.Lig play-off gruplarında mücadele eden Bartın Polisgücü bayan Voleybol takımı bir mucizeyi gerçekleştirerek bir üst lige çıkmayı başardı. 2012-2013 Sezonunda Bayanlar Voleybol 3.Lig C grubunda mücadele den ve sezonu 37 puanla lider tamamlayan Polisgücüspor, 15-17 Nisan 2013 tarihleri arasında Afyon’da düzenlenen 2.Lig’e yükselme müsabakaları olan play-off’larda mücadele etti. Temsilcimiz Bartın Polisgücü bayan Voleybol takımı Afyon grup merkezinde Yeni Hendekspor, Tarsus Belediyesi ve Anemon Hotel takımlarıyla karşı karşıya geldiği maçlarda ikinci olarak Türkiye Bayanlar Voleybol 2.Lig’ine çıktığını ve tarihinde ikinci kez mücadele etmeye hak kazandığını…

Belediye Bir Boşluğu Doldurdu

 Yalı’ya yapılan spor sahaları gençlerin büyük ilgisini görüyor.Bartın Belediyesi Yalı Sevgi Parkı’nda yaptığı basketbol, voleybol ve tenis sahası ile gençleri mutlu etti. Spor sahalarında bir taraftan çocuklara Bartın Belediyesi’nce sporda  ücretsiz eğitim verilirken, bir taraftan da gecenin geç saatlerine kadar gençler spor tesislerinden ücretsiz faydalanabiliyorlar. Sporun çocuklar ve gençler üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu, Yalı’ya yapılan tesislerin bir boşluğu doldurduğunu…

Duvar Yazısı

İki dakika adam

Ol desem,

Kaç Dakika Kaldı

Diye Soracak

İnsanlar

Tanıyorum..!!

GÜNLÜK

Bir millet yalnız spor’la gücünü görünüş’ünü değiştiremez!

Toplum’un saygınlığını, medeniyetini, birliğini alakadar eden bir çok fikirlerin de gerçekleşmesi icap eder!..