BTV SPOR
Haberler / Yeni Başkana Büyük Tepki
Yeni Başkana Büyük Tepki
Tarih : 15.05.2018 Okunma : 3733

Yeni Başkana Büyük Tepki

Eski Yönetimleri zan altında bırakan açıklamaları gündeme oturtan yeni başkan Enes Eser’e tepkiler yağmaya devam ediyor. Eser’in Kongrede “ Bartınspor’u yıllardır Trabzonlu ve yabancılar yönetti Ben Bartınlıyım”sözleri  kamuoyunda  büyük tepki çekti.

 

“Söylemlerinden dolayı asla Bartınspor başkanı olarak kabul etmiyorum” diyerek Enes Eser’i istifaya çağıran Bartınspor’da 5 yıl kulüp başkanlığı yapan Ercan Aydın, “ Bu oyunu oynayanlar benim ağzımı açtırmasınlar ve bu kişiyi nasıl tezgahla başkan yaptılarsa görevden de alsınlar. Yoksa zararı gören kendileri olur ama Bartınspor’a yazık olur” dedi.

 

 Enes Eser’in iddiaları sonrası oluşan dedikodulara sosyal medyadan açıklamalarda bulunan Mehmet Bulut, “ Kuyu kazanlar kazdıkları kuyuya rabbim düşürür. Tüm yönetim kurulum adına söylüyorum vicdanen rahatım” şeklinde konuştu.

Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin, “ Bartınspor’da kayıtlara geçmeyen para diye bir şey söz konusu değildir” diye kısa bir açıklama yaparken, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun ise “ Bizim olduğumuz yerde yanlışlık olmaz” ifadelerini kullandı..

 

Geçtiğimiz hafta Bartın Belediyesi Cep Sineması’nda gerçekleştirilen Bartınspor Olağanüstü Kongresi’nde başkan seçilen Enes Eser’in eski yönetime karşı yaptığı açıklamaları spor kamuoyunda tepkiler çığ gibi büyüyor.

Yeni Başkan Eser’in kongre esnasında “Kulübe 30 Bin TL verdim ama kayıtlara neden 13 bin 500 TL geçti” sözü eski yönetimi zan altında bırakırken, “Ben Bartınlı başkan olacağım” sözü ise  Bartınspor’da 5 yıl başkanlık yapan ve uzun yıllardır Bartın’da yaşayan işadamı Ercan Aydın’ı, 2 yıl başkanlık yapan Mehmet Bulut’u ve 1 sezon başkanlık görevini yürüten Bartınlı işadamı Mehmet Somaklı’nın tepkisini çekti.

 

Çetin, “Verilemeyecek hesap yok”

Eski yönetimde yer alan Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin, “Bartınspor’da kayıtlara geçmeyen para diye bir şey söz konusu değildir. Hepsi kuruşu kuruşuna kayıtlara geçer ama şahıs ismi ile geçmez. Zaten bunun cevabı kongrede de verildi. Biz zaten arada sorun olmaması için eski ve yeni yönetimi bir araya getirmeye çalışıyoruz. Ne burada biri para yemiştir, ne de lüzumsuz bir kuruş para harcanmıştır. Mehmet Bulut, Kulübe çok hizmet vermiştir. Kulübe çok para harcamıştır. Benimle de bir problemi yoktur. Kayıt altına alınmayan para asla söz konusu değildir.

Bu arada Mehmet Bulut’un listesinde ismimin bulunması doğru değildi. Çünkü orada bazı isimler vardı ki onlarla ismimin bir arada olmaması gerekiyordu. Yeni başkanın listesinde ismim zaten vardı. Sonradan girmedi adım o listeye. Ben yönetimden istifa etmiştim. Bazı taraftar grupları da dahil pek çok kişi ‘Abi biz senin yeni yönetimde de olmanı istiyoruz’ diye baskı yapıp telkinde bulunduğu için ben zaten Enes Eser’in yönetiminde ismimin yer almasına olur vermiştim” dedi.

 

Dursun: “Bizim olduğumuz yerde yanlışlık olmaz”

Yine eski yönetimde yer alan İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, “Bizim yönetimimizde alınan verilen her şey kayıt altında. Biz her kararı imzalarken ne almışsak, ne vermişsek kayıt altına aldık. Ben devlette yıllardır tecrübesi olan birisiyim. Neye imza attığımı, neye imza atmayacağımı elbette bilirim. Burada kimsenin yanlışı olmaz. Olmadı da zaten. Evet, Mehmet Bulut’a Bartınspor borçlandı. Niye? Çünkü şampiyonluğa giderken gerekliydi ve Sayın Bulut ekonomik olarak elini taşın altına soktu. Bartınspor şampiyon olsaydı herkes Mehmet Bulut’u sırtında taşırdı, ama olamadı. Şansızlık, bir maçla kaçtı şampiyonluk. Olabilir. Ama hesaplarda bir yanlışlık asla olmaz. Başka konularda yanlışlık olur hesaplarda, para işinde bir yanlışlık olmaz, olmadı da… Bizim olduğumuz yerde yanlışlık olmaz. Kulübün harcadığı bütün paralar, aldığı bütün paralar resmiyettedir, kayıttadır. Makbuzsuz 1 lira para bizim kasamıza girmedi” şeklinde konuştu.

 

Aydın yeni yönetimi istifaya çağırdı… “Asla Bartınspor başkanı olarak kabul etmiyorum”

Yapılan bu açıklamalar sonrası Ercan Aydın, yeni başkan Enes Eser’in ve yönetiminin istifasını istedi. Aydın, Mehmet Bulut’un paylaşımına yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

“Bartınspor eski başkanı olarak bu kişiyi Asla Bartınspor Başkanı olarak kabul etmem ve o salonda oynan oyunları bozmak için buradayım. Kimse bir kişiye paranı zorla bağışlayacaksın diyemez hele bunu ayrımcılıkla yaparak yapamaz. Herkes haddini bilecek. O konuşma hakkını kimse vermez. Bizler çoluk çocuğumuzun rızkını oralara harcadık. Elazığlıyız, Trabzonluyuz ve gururla da söyleriz ama asla ekmeğini yediğimiz Bartın’a ihanet etmedik. 26 yıldır her şekilde en az bir Bartınlı kadar hizmet ettik. Sayın Bulut Başkanı bu kişilere eyvallah edersen sende onlar gibisin derim, gideceğin neresi varsa sonuna kadar yanındayım. Bizler Bartınspor ile var olmadık ama bizim hayatımızı ortaya koyarak bir yerlere getirmeye çalıştığımız kulübü kullanarak kendilerine yer bulmaya çalışan böyle bölücüler var olmaya çalışıyorlar. Bartınspor bu kafalarla değil Bal liginde amatörde bile mücadele edemez. Bu oyunu oynayanlar benim ağzımı açtırmasınlar ve bu kişiyi nasıl tezgahla başkan yaptılarsa görevdende alsınlar. Yoksa zararı gören kendileri olurama Bartınspor’a yazık olur.

 

“Gerekirse Bulut başkanın tüm borcunu üstlenirim”

Herkes haddini bilecek. Bartın’a 5 kuruş emeği geçmeyenler gelip orda afra tafra yapmasın. Gerekirse Bulut başkanın tüm borcunu üstlenirim ama Bartınspor’u böylelerine alet ettirmem. Hele başkalarının oyunları gelenlerin oyunlarını da evelallah bozarız.

 

“Bartın’a bir kuruş katma değer katmayanlar”

Bunu söyleyen Bartınlılara ekmek verse belki çok zorumuza gitmezdi ama Bartın’a bir kuruş katma değer katmayanlar Bartın’a hayatını vermiş kişileri orda rencide edici şekilde konuşması bizi gerçekten çok üzdü ancak ayni kişiyi yıllarca yanımızda olan yönetimlerimizde görev yapanlarında ses çıkarmaması ve oda yetmemiş gibi gidip oy kullanarak oy vermesi daha büyük üzücü olaydır.” 

 

Mehmet Bulut, “Piyonlara diyecek sözüm yok”

Eski kulüp başkanı Mehmet Bulut, Eser’in kongrede yaptığı iddialar sonrası sosyal medyada yaptığı açıklamada “Bende bir insanım sabrımı kimse zorlamasın sindirir ve ötekileştiririm. Aklından kimse geçirmesin piyonlara verilen rol oynanır film biter hayat başlar piyonlara diyecek sözüm yok baronlar konuşana kadar susacağım çiğ yumurta içilmeden kabuğunu soyamazsın.

Allah’ın adaletinin varlığına hepimiz inanıyoruz öncelikle yeni seçilen yeni yönetime Allah kolaylık versin diyorum. Aklı selim Bartın şehrinde yaşayan insanımız her şeyin farkında küçük düşünenler kuyu kazanlar kazdıkları kuyuya rabbim düşürür. Tüm yönetim kurulum adına söylüyorum vicdanen rahatım rahatsız olanlar yönetim kurulunda bulunup hükmedemeyenlerin Bartınspor’a ömürlük ihanet etmiştir doğruları bilip konuşmayanlar dilsiz şeytandır” dedi.

 

Oktay, “Bartın ve Bartınspor’un önünü derhal açın”

Eski yönetimde basın sözcülüğü görevi yapan Mustafa Ahmet Oktay, “Enes Eser 30 binin üzerinde Bartınspor kulübüne para hibe ettiğini ancak kayıtlarda 19 bin lira olduğunu kongrede ayağa kalkarak açıklamış. Enes Eser’e Bartınpsor’a verdiği her kuruşun tahsilat makbuzu verilmiştir. Kendisine soralım. Her verdiğin kuruşun belgesi olarak şahsına tahsilat makbuzu verildi mi verilmedi mi? Verildiyse kamuoyunu ilk günden yanıltarak ne yapmayı amaçlıyorsun? Bartınspor kulübü yönetimini ‘hırsız’ yerine koyacak kadar açıklamalar yapılıyor. Bunu yeni kulüp başkanı ve yönetimi yapıyor. Eski yöneticiler olarak Sayın Kenan Dursun, sayın Hüseyin Taner Çetin, sayın Ali Eyüpustaoğlu, sayın Yasemin Dora Kurtkaya, sayın Emre Önder, sayın Orhan Ölçek, Sayın Sefai Çalıkoğlu, sayın Turgut Altınçubuk, sayın Mehmet Bulut, sayın Yusuf Gören ve ben Mustafa Ahmet Oktay olarak kaç para yedik, paraları nereye harcadık?Bartın’ın parasını nereye harcadık?İftira atan bir yönetim olarak bugün henüz oturmadığınız koltuğu işgal etmeyin. Bartın ve Bartınspor’un önünü derhal açın” ifadelerini kullandı.

 

Mustafa Bulut, “Siz niçin sessiz kalıyorsunuz?”

Mehmet Bulut’un kardeşi Mustafa Bulut, sosyal medya hesabından Enes Eser’in açıklamaları Bartın Belediyesi’ni etkilediğini savunurken, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin’e “Siz niçin sessiz kalıyorsunuz?” diye sordu.  Abdullah Bulut’un yaptığı paylaşım şu şekilde:

“Sayın Hüseyin Çetin. Yer aldığınız yeni yönetimde, daha önce yer aldığınız Mehmet Bulut yönetimi hakkında hırsızlığa varan asılsız iddialar yer almaktadır. Siz Bartınspor yönetiminde Bartın Belediyesini temsil ediyorsunuz. Haliyle bu iddialar Bartın Belediyesini de etkiliyor. Siz niçin sessiz kalıyorsunuz? Yoksa sizin de yer aldığınız Mehmet Bulut yönetimi gerçekten hırsızlık yaptı mı? Kamuoyunu bilgilendirir misiniz? Sizin yapacağınız açıklamalar çok önemli olacak ve Bartın’da kamuoyunu meşgul eden sorular yanıt bulacaktır. Teşekkürler…”

 

Abdullah Bulut, “Bu algıyı çürütmek herkesin görevi”

Mehmet Bulut’un diğer kardeşi Abdullah Bulut, “Yalan beyanlar ile toplum nezdinde oluşturulmaya çalışılan algıyı çürütmek sadece Mehmet Bulut'un değil kulübün müdürü dahil olmak üzere yönetim kurulunun tümünün görevidir vebal herkesindir! Bu kulüp 3. Lige çıkmış olsaydı kupayı yalnız Mehmet Bulut mu kaldıracaktı?” diye konuştu.

 

Muhammet Bayraktar, “Yıllardır Bartınspor’a hizmet ettiler”

Türkiye Spor Yazarları Derneği Bartın Temsilcisi, BTV Spor Müdürü Muhammet Bayraktar tepkisini şu ifadelerle gösterdi: “Talihsiz bir açıklama oldu yani ayrımcılık yapıldı. Bu söylenenler mutlaka basında önümüzdeki bir kaç gün içinde yer alacaktır. Ben Bartınlıyım. Bu kulübü Trabzonlu ve yabancılar yönetti falan hiç hoş olmadı. Olmamalıydı bu talihsiz açıklama veya söylemde yanlış. Trabzonlu olanlar da vardı bir tane Trabzonlu çıkıpta karşılık veremedi yazık çok yazık. Başkan cebinden 1 trilyona yakın para harcamıştır. Mehmet Bulut Bartınspor'un en zor gününde sahip çıkmıştır. Bu ne çabuk unutuldu hayret... Bu kulüp sahipsiz kaldığında Elazığlı yıllarca Bartın’da yaşayan Ercan Aydın, Trabzonlu yıllardır Bartın'da iş yapan işsizlere iş imkanı sağlayan Mehmet Bulut Bartınspor'a sahip çıkmışlardır. Bir Bartınlı olarak üzüldüm. Ve Ercan Aydın ile Mehmet Bulut 20 yıldır Bartın'a hizmet ediyor. Neyin şovu yapıldı. Kongrede ne amaçlandı bunlar ileride mutlaka cevabını kamuoyunda bulacaktır. Kongrede seçilirsiniz seçilmezsiniz ama bu şekilde hiç kimseyi yabancı diyemezsiniz buna hakkınız yoktur olamazda…Ve ileride bu söylemler çok kişinin başını ağrıtacaktır buna müsaade edenlerde sus demeyenlerde suçludur hep birlikte göreceğiz...Karşılığı mutlaka olacaktır da.Bunun altından şimdi nasıl kalkacaklar ben merak ediyorum doğrusu…” şeklinde konuştu.

 

Hasan Camcı, “Kamuoyu önünde özür dilemesini bekliyoruz”

Basın mensuplarından Hasan Camcı, “Bir Trabzonlu Mehmet Bulut başkanı, bir Elazığlı Ercan Aydın başkanı Bartınlı olarak tebrik ederim. Kongrede siz salonda değildiniz (iyi ki değilmişsiniz) ayrımcılığın daniskası söylendi ama salonda bir tane Trabzonlu çıkıp ‘kes sesini’ diyemedi. Bir Bartınlı olarak en çok beni üzen bu oldu. Mesele doğduğun yer değil doyduğun ve hizmet verdiğin yer olmalıydı. En az 20 senedir Bartın’dasınız yüzlerce binlerce kişiye iş imkanı sağladınız ama bi günde sizden kötüsü olmadı. Vay ki vay güleriz ağlanacak halimize… En kısa zamanda kamuoyu önünde özür dilemesini bekliyoruz. Bu söylem kimseye yakışmaz. Yakışmadı da.” ifadelerini kullandı.

Enes Eser soruları cevaplandırmadı

Görüşlerini almak için aradığımız yeni Kulüp Başkanı Enes Eser ise “Ben il dışındayım. İstanbul’dan döneceğim. Şuan çok müsait değilim. Sonra konuşalım” yanıtını verdi.