BTV SPOR
Haberler / ZEYNEP YETGİL DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
ZEYNEP YETGİL DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
Tarih : 02.11.2019 Okunma : 527

ZEYNEP YETGİL DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen U-23 Dünya Güreş Şampiyonasında Zeynep Yetgil , Avrupa Gençler Şampiyonu Rus Ekaterina Verbina’yı son iki salisede aldığı puanlarla (5-2) yenerek Bronz madalya kazandı.

Bartın Üniversitesi öğrencisi, milli sporcu Zeynep Yetgil, 23 yaş altı Dünya Güreş Şampiyonasında Kadınlar 53 kiloda Dünya üçüncüsü oldu.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen 23 yaş altı Dünya Güreş Şampiyonasında mindere çıkan  Bartın Üniversitesi öğrencisi, milli sporcu Zeynep Yetgil, bronz madalya almayı başardı.

Ülkemizi kadınlar 53 kg’da temsil eden Zeynep Yetgil  Guamlı ve Romen rakiplerini yenerek geldiği yarı finalde Hintli rakibi Pooja Gehlot’a  mağlup olmuştu. Güreşçimiz Bronz Madalya için repesajdan gelen Avrupa Gençler Şampiyonu Dünya 2.si Rus Ekaterina Veebina karşısında 2-0 öne geçti. Son 4 saniyede durum 2-2 oldu.Tam madalyayı kaybederken rakibine dalarak bastıran Güreşçimiz 2 puan alarak skoru 4-2 yaptı. Rusların itirazı videoda defalarca izlendi. Güreşçimiz bitime 2 salise kala puanı aldığı anlaşılınca Rusların itirazı reddedildi Ve Zeynep YETGİL rakibini (5-2) yenerek Dünya 3.sü oldu ve Bronz madalya kazandı.

Zeynep Yetgil geçen yıl U23 Avrupa Şampiyonu, bu yıl da U23 Avrupa 3.sü olmuştu.

BÜ REKTÖRÜ p.R. ORHAN UZUN YETKİL’İ TEBRİK ETTİ

Avrupa Şampiyonluğunun ardından ulaştığı bu başarıdan dolayı Zeynep Yetgil’i kutlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ulusal başarıların yanında uluslararası başarılarla da bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Katıldıkları Avrupa ve Dünya müsabakalarında aldıkları başarılarla Türk sporuna değer katıyor. Bu öğrencilerimizden biri olan Zeynep Yetgil de Avrupa Şampiyonluğunun ardından Dünya üçüncüsü olarak göğsümüzü kabartmıştır. Milli sporcumuzu tebrik ediyor, başarılarının artarak devamını diliyorum. Ayrıca öğrencilerimizin başarılara ulaşmasında emek veren ve onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için büyük çaba sarf eden Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Cengiz başta olmak üzere tüm öğretim elemanlarımıza da teşekkür ediyorum.” dedi.